Image for A-TB500-VK21 is not available
A-TB500-VK21
DigiKey Part Number
A-TB500-VK21-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-VK21
Description
TERM BLOCK HDR 21POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
21 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) 45° Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB500-VK21 Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Current - UL
15 A
Packaging
Bulk
Voltage - UL
300 V
Part Status
Active
Color
Green
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Number of Positions
21
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
21
Contact Material
Brass
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.161" (4.10mm)
Header Orientation
45°
Insulation Height
0.571" (14.50mm)