A-TB500-TO02 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
In Stock: 1.818
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Amphenol Anytek
Image for A-TB500-TO02 is not available
A-TB500-TO02
DigiKey Part Number
A-TB500-TO02-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB500-TO02
Description
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
EDA/CAD Models
A-TB500-TO02 Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Color
Green
Operating Temperature
-30°C ~ 105°C
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Brass
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V