Image for A-SL254-EA-Z08MP1 is not available
A-SL254-EA-Z08MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL254-EA-Z08MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL254-EA-Z08MP1
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 8 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
A-SL254-EA-Z08MP1 Models
Contact Length - Mating
0.237" (6.02mm)
Series
Insulation Height
0.098" (2.50mm)
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
3A