Image for A-SL254-DA-Z52MP1 is not available
A-SL254-DA-Z52MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL254-DA-Z52MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL254-DA-Z52MP1
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 52 position 0.100" (2.54mm)
EDA/CAD Models
A-SL254-DA-Z52MP1 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.236" (6.00mm)
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Insulation Material
Polyester
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Current Rating (Amps)
3A per Contact