Image for A-SL200-DG-Z64MP1 is not available
A-SL200-DG-Z64MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL200-DG-Z64MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL200-DG-Z64MP1
Description
PIN HEADER
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 64 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A-SL200-DG-Z64MP1 Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Contact Finish - Post
Tin
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.5A per Contact