A-SL200-DG-Z08D
DigiKey Part Number
123-A-SL200-DG-Z08D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL200-DG-Z08D
Description
PIN HEADER, 4.0/2.8MM, 2.00MM, 8
Detailed Description
Connector Header Through Hole 8 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-SL200-DG-Z08D Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Part Status
Active
Overall Contact Length
0.346" (8.80mm)
Connector Type
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
2A per Contact