Image for A-SL200-DG-G56MP1 is not available
A-SL200-DG-G56MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL200-DG-G56MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL200-DG-G56MP1
Description
PIN HEADER
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 56 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A-SL200-DG-G56MP1 Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.079" (2.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.5A per Contact