A-SL200-DA-Z28D
DigiKey Part Number
123-A-SL200-DA-Z28D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL200-DA-Z28D
Description
PIN HEADER, 4.0/2.8MM, 2.00MM, 2
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 28 position 0.079" (2.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-SL200-DA-Z28D Models
Category
Termination
Solder
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bag
Contact Length - Post
0.110" (2.79mm)
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating
Tin
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Tin
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.5A