Image for A-SL200-DA-G76D is not available
A-SL200-DA-G76D
DigiKey Part Number
123-A-SL200-DA-G76D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL200-DA-G76D
Description
PIN HEADER
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 76 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A-SL200-DA-G76D Models
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Contact Length - Post
0.110" (2.80mm)
Packaging
Bulk
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Contact Finish - Mating
Gold
Contact Type
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Pitch - Mating
Contact Finish - Post
Gold
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
1.5A per Contact