Image for A-SL200-DA-G50MP1 is not available
A-SL200-DA-G50MP1
DigiKey Part Number
123-A-SL200-DA-G50MP1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-SL200-DA-G50MP1
Description
PIN HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount, Right Angle 50 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
A-SL200-DA-G50MP1 Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Length - Mating
0.157" (4.00mm)
Series
Insulation Height
0.157" (4.00mm)
Packaging
Bulk
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Brass
Number of Positions
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Features
Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Unshrouded
Current Rating (Amps)
1.5A