Image for A-BL254-DA-Z18D is not available
A-BL254-DA-Z18D
DigiKey Part Number
123-A-BL254-DA-Z18D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-DA-Z18D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Tin
EDA/CAD Models
A-BL254-DA-Z18D Models
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
2
Contact Material
Brass
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)