Image for A-BL254-DA-G72D is not available
A-BL254-DA-G72D
DigiKey Part Number
123-A-BL254-DA-G72D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL254-DA-G72D
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 Position Receptacle Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole, Right Angle Gold
EDA/CAD Models
A-BL254-DA-G72D Models
Bulk
Contact Finish Thickness - Mating
Flash
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Contact Type
Forked
Contact Length - Post
0.126" (3.20mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Pitch - Mating
Insulation Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)