Image for A-BL200-DA-Z40D is not available
A-BL200-DA-Z40D
DigiKey Part Number
123-A-BL200-DA-Z40D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-BL200-DA-Z40D
Description
FEMALE HEADER
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Receptacle Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole, Right Angle Tin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
A-BL200-DA-Z40D Models
Category
Termination
Mfr
Fastening Type
Push-Pull
Series
Contact Finish - Mating
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.191" (4.85mm)
Connector Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Type
Female Socket
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Board to Board
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions
Current Rating (Amps)
1.5A
Number of Positions Loaded
All
Applications
General Purpose
Pitch - Mating
Insulation Material
Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled
Number of Rows
2
Contact Shape
Square
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)