NLP65-7608G
DigiKey Part Number
NLP65-7608G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NLP65-7608G
Description
AC/DC CONVERTER 5V 12V -12V 65W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V -12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
2.2 A
Mfr
Current - Output 3
650 mA
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
72%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Features
DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Output 1
5V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.26" H (127.0mm x 76.2mm x 32.0mm)
Voltage - Output 3
-12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
7.5 A