NFS40-7612
DigiKey Part Number
NFS40-7612-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFS40-7612
Description
AC/DC CONVERTER 12V 40W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
70%
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
3.3 A