Image for NFS25-7608 is not available
NFS25-7608
DigiKey Part Number
NFS25-7608-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NFS25-7608
Description
AC/DC CNVRTR 5.1V 12V -12V 25W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5.1V 12V -12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 2
1.5 A
Mfr
Current - Output 3
200 mA
Series
Power (Watts)
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Obsolete
Voltage - Isolation
3 kV
Type
Open Frame
Efficiency
70%
Number of Outputs
3
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Features
DC Input Capable, Universal Input
Voltage - Output 1
5.1V
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 2
12V
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.20" H (127.0mm x 76.2mm x 30.5mm)
Voltage - Output 3
-12V
Approval Agency
CE, CSA, UR, VDE
Current - Output 1
2 A