DS495SPE-3_view2
DS Short Series AC-DC Power Supplies part 1
DS495SPE-3
DigiKey Part Number
454-1843-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS495SPE-3
Description
AC/DC CONVERTER 12V 495W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Front End AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
94%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
0°C ~ 55°C
Part Status
Active
Features
Type
Front End
Mounting Type
Rack Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.74" L x 3.40" W x 1.52" H (196.5mm x 86.3mm x 38.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
BSMI, CB, CCC, CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
41.25 A