Image for 16-680-191TC is not available
16-680-191TC
DigiKey Part Number
16-680-191TC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16-680-191TC
Description
CONN HDR MALE PIN 16POS TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Header Connector Tin
Category
Row Spacing
0.300" (7.62mm)
Manufacturer
Aries Electronics
Mounting Type
Through Hole
Series
Termination
Solder
Packaging
Bulk
Features
Programmable
Part Status
Active
Contact Finish
Tin
Connector Type
Header
Contact Finish Thickness
50.0µin (1.27µm)
Number of Positions
16
Color
Black
Pitch
0.100" (2.54mm)