100-PLS10001-12
DigiKey Part Number
100-PLS10001-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100-PLS10001-12
Description
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pos PGA, ZIF (ZIP) Socket Gold Through Hole
Category
Termination
Solder
Manufacturer
Aries Electronics
Pitch - Post
0.100" (2.54mm)
Series
Contact Finish - Post
Tin
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness - Post
200.0µin (5.08µm)
Part Status
Active
Contact Material - Post
Beryllium Copper
Type
PGA, ZIF (ZIP)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS)
Pitch - Mating
0.100" (2.54mm)
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Contact Finish - Mating
Gold
Termination Post Length
0.125" (3.18mm)
Contact Finish Thickness - Mating
30.0µin (0.76µm)
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Contact Material - Mating
Beryllium Copper
Current Rating (Amps)
1 A