P36101L254 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
E-Switch
In Stock: 0
Datasheet
Image for P36101L254 is not available
P36101L254
DigiKey Part Number
P36101L254-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P36101L254
Description
SWITCH ROTARY DIP BCD 0.1A 24V
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Dip Switch BCD 10 Position Through Hole, Right Angle Rotary for Tool Actuator 100mA 24VDC
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
APEM Inc.
Height Above Board
0.291" (7.39mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
BCD
Washable
Yes
Number of Positions
10
Features
Sealed - Flux Protection
Current Rating (Amps)
100mA
Operating Temperature
-50°C ~ 125°C
Voltage Rating
24VDC
Body Material
Thermoplastic
Actuator Type
Rotary for Tool
Length
0.291" (7.40mm)