Image for DPS9400AK2 is not available
DPS9400AK2
DigiKey Part Number
679-DPS9400AK2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DPS9400AK2
Description
SWITCH THUMBWHEEL SPDT 0.1A 40V
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thumbwheel Switch SPDT 0.1A @ 40VAC/DC Panel Mount, Snap-In
Category
Contact Material
Copper Alloy
Manufacturer
APEM Inc.
Contact Finish
Gold
Series
Mounting Type
Panel Mount, Snap-In
Packaging
Bulk
Termination Style
Card Edge/Solder Pad
Part Status
Active
End Caps
Sold Separately
Output Code
SPDT
Section Width
0.315" (8.00mm)
Read Out
+/-
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C
Number of Sections
1
Depth Behind Flange
39.00mm
Display Characters - Height
0.268" (6.80mm)