ATMV12V150V53MA1
DigiKey Part Number
4022-ATMV12V150V53MA1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATMV12V150V53MA1
Description
12V 8W ISOLATED DC-DC POWER MODU
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 150V 53mA 10V - 18V Input
Category
Current - Output (Max)
53mA
Mfr
Power (Watts)
8 W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
1.5 kV
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Efficiency
78%
Voltage - Input (Min)
10V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.41" H (50.8mm x 25.4mm x 10.5mm)