AHV12VN2KV5MAW
DigiKey Part Number
4022-AHV12VN2KV5MAW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AHV12VN2KV5MAW
Description
HV 12V TO -2KV 10W DC-DC CONVERT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed DC DC Converter 1 Output 0 ~ -2000V 5mA 13V Input
Category
Voltage - Output 1
0 ~ -2000V
Manufacturer
Analog Technologies
Current - Output (Max)
5mA
Packaging
Box
Power (Watts)
10W
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Enclosed
Efficiency
70%
Voltage - Input (Min)
11V
Operating Temperature
-10°C ~ 55°C
Voltage - Input (Max)
13V
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.11" L x 2.36" W x 1.10" H (104.4mm x 59.9mm x 27.9mm)