AM90P06-20B
DigiKey Part Number
5318-AM90P06-20B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AM90P06-20B
Description
MOSFET P-CH 60V 90A TO-263
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 60 V 90A (Tc) 300W (Tc) Surface Mount TO-263
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
53 nC @ 4.5 V
Packaging
Bulk
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2156 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
300W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-263
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 20A, 10V