LTC4053EMSE-4.2#PBF
DigiKey Part Number
LTC4053EMSE-4.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC4053EMSE-4.2#PBF
Description
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 10MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 10-MSOP-EP
EDA/CAD Models
LTC4053EMSE-4.2#PBF Models
Category
Battery Pack Voltage
4.2V
Manufacturer
Analog Devices Inc.
Voltage - Supply (Max)
6.5V
Packaging
Tube
Interface
USB
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Battery Chemistry
Lithium Ion
Mounting Type
Surface Mount
Number of Cells
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad