LTC1729CMS8-4.1#TR is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
LTC1729CMS8-4.1#TR
DigiKey Part Number
LTC1729CMS8-4.1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC1729CMS8-4.1#TR
Description
IC CTRLR BATT CHRGR LI-ION 8MSOP
Customer Reference
Detailed Description
Charger IC Lithium Ion 8-MSOP
EDA/CAD Models
LTC1729CMS8-4.1#TR Models
Category
Voltage - Supply (Max)
28V
Manufacturer
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Battery Chemistry
Lithium Ion
Supplier Device Package
8-MSOP
Number of Cells
1
Base Product Number
Battery Pack Voltage
4.1V