LT3065IDD-1.2#PBF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 77
Datasheet
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 10-DFN (3x3)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT3065IDD-1.2#PBF
DigiKey Part Number
LT3065IDD-1.2#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT3065IDD-1.2#PBF
Description
IC REG LINEAR 1.2V 500MA 10DFN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LT3065IDD-1.2#PBF Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
110 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
25 mA
Packaging
Tube
PSRR
78dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good, Soft Start
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
45V
Package / Case
10-WFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.2V
Supplier Device Package
10-DFN (3x3)
Voltage Dropout (Max)
0.51V @ 500mA