LT1763CS8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1763CS8-2.5#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1763CS8-2.5#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1763CS8-2.5#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1763CS8-2.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 500mA 8-SO
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1763CS8-2.5#TRPBF Models
Category
Current - Output
Mfr
PSRR
65dB (120Hz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Input (Max)
20V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Base Product Number
Voltage Dropout (Max)
0.45V @ 500mA