LT1118CS8-2.5#TRPBF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Analog Devices Inc.
In Stock: 120
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 800mA 8-SO
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LT1118CS8-2.5#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1118CS8-2.5#TRPBF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1118CS8-2.5#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 2.5V 800MA 8-SO
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LT1118CS8-2.5#TRPBF Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
80dB (120Hz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
15V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
8-SO
Voltage Dropout (Max)
1.3V @ 800mA