AD5170BRMZ100 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 156
Datasheet
Digital Potentiometer 100k Ohm 1 Circuit 256 Taps I2C Interface 10-MSOP
High Speed Converters by Analog Devices
AD5170BRMZ100
DigiKey Part Number
AD5170BRMZ100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD5170BRMZ100
Description
IC DIG POT 100K 10-MSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AD5170BRMZ100 Models
Category
Memory Type
OTP
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
35ppm/°C
Supplier Device Package
10-MSOP
Number of Circuits
1
Package / Case
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Number of Taps
256
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C