LUW CR7P-LSLU-MCML-1-350-R18
DigiKey Part Number
475-LUWCR7P-LSLU-MCML-1-350-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LUW CR7P-LSLU-MCML-1-350-R18
Description
LED OSLON WHITE SMD
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting OSLON® SSL 80 White 2.95V 350mA 80° 1212 (3030 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
65 (Typ)
Mfr
Current - Max
1A
Series
Viewing Angle
80°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
Flux @ 25°C, Current - Test
160lm (140lm ~ 180lm)
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Current - Test
350mA
Height - Seated (Max)
0.093" (2.35mm)
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.95V
Thermal Resistance of Package
9.6°C/W