Image for LO A676-R1S1-34-0-20-R33-Z-XX is not available
LO A676-R1S1-34-0-20-R33-Z-XX
DigiKey Part Number
475-LOA676-R1S1-34-0-20-R33-Z-XXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LO A676-R1S1-34-0-20-R33-Z-XX
Description
LED ORANGE CLEAR SMD
Customer Reference
Detailed Description
Orange 606nm LED Indication - Discrete 2V 2-SMD, Boomerang
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
20mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
610nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
2-SMD, Boomerang
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Lens Style
Round with Flat Top
Size / Dimension
4.00mm L x 3.60mm W
Lens Size
2.40mm Dia
Height (Max)
4.20mm