GW CSSRM2.CM-M5M7-XX36-1-700-R18
DigiKey Part Number
475-GWCSSRM2.CM-M5M7-XX36-1-700-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
LED OSLON WARM WHT 3500K SMD
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting OSLON® Square White, Warm 3500K 2.8V 700mA 120° 1212 (3030 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
1.8A
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Obsolete
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Color
Supplier Device Package
SMD
CCT (K)
3500K
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
235lm (220lm ~ 250lm)
Height - Seated (Max)
0.082" (2.09mm)
Current - Test
700mA
Thermal Resistance of Package
2°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V