GH CSSRM2.24-VLVN-1-0-700-R18
DigiKey Part Number
475-GHCSSRM2.24-VLVN-1-0-700-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GH CSSRM2.24-VLVN-1-0-700-R18
Description
LED OSLON SQ RED 640NM SMD
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting Color OSLON® Square Horticulture Red 640nm (Typ) 1212 (3030 Metric)
Category
Temperature - Test
25°C
Mfr
Viewing Angle
120°
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1212 (3030 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
SMD
Color
Size / Dimension
0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
Wavelength
640nm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.27mm)
Current - Test
700mA
Thermal Resistance of Package
2.2°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.15V
Base Product Number
Current - Max
1A