Image for P51-3000-S-R-M12-20MA-000-000 is not available
P51-3000-S-R-M12-20MA-000-000
DigiKey Part Number
P51-3000-S-R-M12-20MA-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-3000-S-R-M12-20MA-000-000
Description
SENSOR 3000PSIS M12 4-20 MA
Detailed Description
Pressure Sensor 3000PSI (20684.27kPa) Sealed Gauge Male - M12 x 1.0 4 mA ~ 20 mA Cylinder
Category
Output
4 mA ~ 20 mA
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Termination Style
M12, 4 Pin
Operating Pressure
3000PSI (20684.27kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C