Image for P51-300-S-R-D-5V-000-000 is not available
P51-300-S-R-D-5V-000-000
DigiKey Part Number
P51-300-S-R-D-5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-300-S-R-D-5V-000-000
Description
SENSOR 300PSIS M12 5V
Detailed Description
Pressure Sensor 300PSI (2068.43kPa) Sealed Gauge Male - M12 x 1.0 1 V ~ 5 V Cylinder
Category
Output
1 V ~ 5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
8V ~ 30V
Pressure Type
Sealed Gauge
Termination Style
Deutsch, 3 Pin
Operating Pressure
300PSI (2068.43kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C