Image for P51-2000-A-R-MD-4.5OVP-000-000 is not available
P51-2000-A-R-MD-4.5OVP-000-000
DigiKey Part Number
P51-2000-A-R-MD-4.5OVP-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-2000-A-R-MD-4.5OVP-000-000
Description
SENSOR 2000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Detailed Description
Pressure Sensor 2000PSI (13789.51kPa) Absolute Male - M12 x 1.0 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Pressure Type
Absolute
Termination Style
MD, 4 Pin
Operating Pressure
2000PSI (13789.51kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C