Image for P51-1000-S-R-P-4.5V-000-000 is not available
P51-1000-S-R-P-4.5V-000-000
DigiKey Part Number
P51-1000-S-R-P-4.5V-000-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P51-1000-S-R-P-4.5V-000-000
Description
SENSOR 1000PSI M12-1.0 6G 4.5V
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Pressure Sensor 1000PSI (6894.76kPa) Sealed Gauge Male - M12 x 1.0 0.5 V ~ 4.5 V Cylinder
Category
Output
0.5 V ~ 4.5 V
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Accuracy
±0.5%
Series
Voltage - Supply
5V
Packaging
Box
Port Size
Male - M12 x 1.0
Part Status
Active
Port Style
Threaded
Applications
Industrial Automation
Features
Amplified Output, Temperature Compensated
Pressure Type
Sealed Gauge
Termination Style
Packard, 3 Pin
Operating Pressure
1000PSI (6894.76kPa)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C