MG-2000-A-MD-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Amphenol SSI Technologies
In Stock: 0
Pressure Sensor 2000PSI (13789.51kPa) Vented Gauge Male - 1/4" (6.35mm) NPT 4 mA ~ 20 mA, LCD Display Module Box with Display
MG-2000-A-MD-R
DigiKey Part Number
734-1145-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MG-2000-A-MD-R
Description
SENSOR DIGITAL GAUGE 2000PSI LCD
Customer Reference
Detailed Description
Category
Accuracy
±0.25%
Manufacturer
Amphenol SSI Technologies
Voltage - Supply
12V
Series
Port Size
Male - 1/4" (6.35mm) NPT
Packaging
Box
Port Style
Threaded
Part Status
Obsolete
Features
Temperature Compensated
Applications
Industrial Automation
Maximum Pressure
6000PSI (41368.54kPa)
Pressure Type
Vented Gauge
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Operating Pressure
2000PSI (13789.51kPa)
Package / Case
Module Box with Display
Output Type
Wheatstone Bridge
Supplier Device Package
MediaGauge
Output
4 mA ~ 20 mA, LCD Display