MHDAS2M040YCE51
DigiKey Part Number
1178-MHDAS2M040YCE51-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDAS2M040YCE51
Description
MICRO HDAS 40 MALE RIGHT ANGLE P
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole, Right Angle 40 position 0.050" (1.27mm)
EDA/CAD Models
MHDAS2M040YCE51 Models
Category
Contact Length - Mating
0.128" (3.25mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.118" (3.00mm)
Series
Insulation Height
0.197" (5.00mm)
Packaging
Tray
Contact Shape
Circular
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
Male Pin
Contact Finish - Post
Gold
Pitch - Mating
Contact Material
Copper Alloy
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Features
Mating Flange, Mounting Flange, Polarizing Key
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A per Contact
Mounting Type
Voltage Rating
750V