MHDAS2M040GE01
DigiKey Part Number
1178-MHDAS2M040GE01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MHDAS2M040GE01
Description
MICRO HDAS 40 MALE CRIMP CONTACT
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position Rectangular Header Connector Crimp Gold 28-30 AWG
EDA/CAD Models
MHDAS2M040GE01 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Manufacturer
Amphenol Socapex
Fastening Type
Threaded
Series
Cable Termination
Crimp
Packaging
Tray
Wire Type
Discrete
Part Status
Active
Wire Gauge
28-30 AWG
Connector Type
Header
Features
Guide Pin, Polarizing Key
Contact Type
Male Pin
Contact Finish
Gold
Number of Positions
40
Contact Finish Thickness
29.5µin (0.75µm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Color
2
Base Product Number
Row Spacing
0.050" (1.27mm)