SDD44S10HE2G is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for SDD44S10HE2G is not available
SDD44S10HE2G
DigiKey Part Number
4306-SDD44S10HE2G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDD44S10HE2G
Description
SDD44S10HE2G
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C