Image for MD50M2S2000/AA is not available
MD50M2S2000/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50M2S2000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50M2S2000/AA
Description
MD50M2S2000/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Primary Material
Metal
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Connector Type
Plug, Male Pins
Current Rating (Amps)
7.5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
20 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C