Image for MD50F4R3000/AA is not available
MD50F4R3000/AA
DigiKey Part Number
4306-MD50F4R3000/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MD50F4R3000/AA
Description
MD50F4R3000/AA
Detailed Description
50 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C