HDC15S5R2000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for HDC15S5R2000 is not available
HDC15S5R2000
DigiKey Part Number
4306-HDC15S5R2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDC15S5R2000
Description
D-SUB CONNECTOR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
11A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.283" (7.20mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C