DDA26FN7T2/26FN7T2X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Image for DDA26FN7T2/26FN7T2X is not available
DDA26FN7T2/26FN7T2X
DigiKey Part Number
4306-DDA26FN7T2/26FN7T2X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDA26FN7T2/26FN7T2X
Description
DDA26FN7T2/26FN7T2X
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26, 26 Position D-Sub, High Density - Stacked Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Series
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Rows
3, 3
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A); 2 (DA, A) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polyester, Glass Filled
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C