DD62M20GV3Z is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD62M20GV3Z is not available
DD62M20GV3Z
DigiKey Part Number
4306-DD62M20GV3Z-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD62M20GV3Z
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware, Shielded
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C