DD44S200TX is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S200TX is not available
DD44S200TX
DigiKey Part Number
4306-DD44S200TX-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S200TX
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Shell Material, Finish
Steel, Tin Plated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder Cup
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C