DD44S10HE2S is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44S10HE2S is not available
DD44S10HE2S
DigiKey Part Number
4306-DD44S10HE2S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44S10HE2S
Description
D-SUB CONNECTOR
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Contact Finish Thickness
Flash
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Backshell, Cable Clamp, Mounting Hardware
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Signal
Wire Gauge
22-30 AWG
Flange Feature
Cable Side, Male Jackscrew (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Crimp
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C