DD44M4R2000 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for DD44M4R2000 is not available
DD44M4R2000
DigiKey Part Number
4306-DD44M4R2000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DD44M4R2000
Description
DD44M4R2000
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
44 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Category
Shell Material, Finish
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Current Rating (Amps)
5A
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.450" (11.43mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Voltage Rating
300V
Termination
Solder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C